Dotacja z Urzędu Pracy
Dodane przez admin dnia Grudzień 22 2009 22:53:23
Osoby znajdujące się na bezrobociu i będące jednocześnie zarejestrowane w Urzędzie Pracy, mają szansę na otrzymanie środków finansowych z Funduszu Pracy w postaci jednorazowej dotacji. Jest to pomoc przeznaczona przede wszystkim dla osób posiadających konkretny biznes plan i pomysł “na siebie”. Aby otrzymać tego rodzaju dotację konieczne jest spełnianie określonych wymogów, a i ich spełnienie nie gwarantuje otrzymanie konkretnej dotacji. Pomoc finansowa dla bezrobotnego chcącego stworzyć własne przedsiębiorstwo jest przyznawana na podstawie 46 ustawy. Dotyczy ona promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jakie są środki przyznawane dla osób bezrobotnych, pragnących założyć własną firmę? Najwyższa kwota dotacji jaką możemy otrzymać wynosi maksymalnie 5 krotność średniego wynagrodzenia. Wartość przeciętnego wynagrodzenia jest określana na podstawie wyników z poprzedniego kwartału, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez GUS.

Zanim złożymy wniosek konieczne jest określenie konkretnego biznes planu. W jego tworzeniu mogą pomóc nam odpowiednie jednostki znajdujące się w Urzędzie Pracy. bezrobotny może liczyć na pomoc merytoryczną. Wniosek o otrzymanie dotacji z urzędu pracy należy składać w urzędzie pracy, do którego należymy. Konieczne jest jednak określenie kwoty, jaką chcemy otrzymać. Musimy również wykazać, jaki rodzaj działalności gospodarczej zamierzamy prowadzić. Konieczna jest również kalkulacja kosztów związanych z prowadzeniem oraz rozpoczęciem działania własnej firmy. Konieczne jest określenie źródła finansowania. każdy bezrobotny musi również wykazać działania, jakie podjął w celu prowadzenia działalności. Osoba bezrobotna jest zobligowana do wykazania formy zabezpieczenia dla zwrotu refundacji. może być to weksel, gwarancja bankowa, czy jakiekolwiek inne, państwowe zaświadczenie.


osoba bezrobotna musi jednak zmierzyć się również z dużym poziomem biurokracji - jest to podobna droga, jaką musi podjąć również każda osoba fizyczna, pragnąca założyć własną firmę. DO wniosku o założenie własnej działalności konieczne jest załączenie kolejnych oświadczeń, w których informujemy urząd pracy o tym, czy przez ostatnie 5 lat składaliśmy podobne oświadczenie woli i czy dotacja została nam przyznana. Urząd pracy nakłada również na bezrobotnego wiele obowiązków koniecznych do spełnienia do rozpoczęcia działalności i otrzymania konkretnej dotacji finansowej. Urząd musi mieć również pewność, iż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadziliśmy innej działalności gospodarczej oraz nie zostaliśmy karani za przestępstwa gospodarcze - tu obowiązuje okres 2 lat wstecz od złożenia wniosku. Kolejny warunek stawiany przed bezrobotnym to spełnienie podstawowych obowiązków, czyli fakt nie odmówienia podjęcia pracy zaproponowanej przez urząd pracy. W przypadku otrzymania konkretnych dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej informacja o tym zostanie do nas dostarczona w ciągu 12 dni od złożenia wniosku. Kolejnym krokiem jest podpisanie oficjalnej umowy z urzędem pracy, która zobowiązuje każdego bezrobotnego do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji oraz terminowego rozliczania się. Konieczne jest również zapisywanie wszelkich wydatków.

Z tego rodzaju dotacji korzysta coraz większa liczba bezrobotnych - to także sposób na doskonałą aktywizację bezrobotnych. Wiele urzędów uprzedza swoich podopiecznych.