Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
Dodane przez admin dnia Październik 16 2010 18:26:35
Co należy zrobić, aby otrzymać dotację? Aby uzyskać dotacje należy przede wszystkim spełniać określone warunki, jakie zostają narzucone przez podmiot (na przykład kraj czy Unię Europejską), który takich pomocy finansowych udziela. Dotacje z Unii Europejskiej są obecnie jedną z najpopularniejszych dla wielu osób zakładających czy rozwijających własny biznes. Co ważne, otrzymanie dotacji nie należy do zadań prostych, jednak warto starać się o dotacje unijne - są one duże i bezzwrotne. Z dotacji skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne oraz firmy, instytucje, organizacje, ale też jednostki samorządów w określonych jednostkach terytorialnych

W latach 2007-2013 dostępnych było kilka funduszy, z których można było korzystać jako przedsiębiorcy czy przedstawiciele jednostek organizacyjnych. Zaliczały się do nich: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, a także Fundusz Spójności. Środki finansowe z Unii Europejskiej są dysponowane poprzez odpowiednie programy pomocowe: wchodziło w nie 6 programów krajowych i 16 regionalnych programów operacyjnych. Dotacje finansowe z Unii Europejskiej można wykorzystać w zakresie różnych działalności gospodarczej. Najczęściej przyznawane są na cele takie jak:założenie własnej firmy, jednoosobowej działalności gospodarczej, rozwój przedsiębiorstwa czy realizacja projektów czy określonych planów i zadań. Dotacje można klasyfikować - jedna z takich klasyfikacji dotacji unijnych dzieli je na dotacje inwestycyjne, dotacje doradcze, a także dotacje szkoleniowe. taki rodzaj podziałów jest oczywiście mocno uproszczony w odniesieniu do określonych programów pomocowych. Dotacje na inwestycje to na przykład inwestycje w sektorze rolno-spożywczym, w infrastrukturę przedsiębiorstw, ale też inwestycje w jednostkach samorządów terytorialnych. Dotacje doradcze mogą obejmować pozyskanie usług o charakterze doradczym, finansowanie obecności w targach lub wsparcie projektów badawczo – rozwojowych. W zakresie dotacji na szkolenia można mówić o szkoleniach dla właścicieli firm, ale też szkoleniach dla szkół czy instytucji samorządowych.
Starając się o dotacje z UE warto zaplanować wszystko i przeprowadzić po kolei w kilku krokach. Procedura aplikacyjna wygląda następująco:

1.Konieczne jest przeprowadzenie analizy SWOT, czyli określenie mocnych i słabszych stron danego przedsiębiorstwa
2.Dobranie odpowiedniego programu. Konieczne jest zorientowanie się, czy w danym okresie jest przeprowadzany konkurs na konkretne dotacje dla danych przedsiębiorstw.
3.Kolejnym krokiem jest złożenie uproszczonego wniosku, który pomaga w dokonaniu preselekcji.
4.kolejno należy zająć się przygotowanie kompletnej dokumentach -jest ona niezbędna do otrzymania konkretnego dofinansowania. W takiej dokumentacji muszą znaleźć się: biznesplan, kosztorys wydatków, załączniki i odpowiedni wniosek.
5. następuje ocena konkretnego projektu oraz jego zgodność z wymaganiami nałożonymi rzez dotujące instytucje.
6.Po pomyślnym przejściu weryfikacji następuje podpisanie wniosku o dofinansowane.
7.Realizacja założonego projektu.
8.Rozliczanie dotacji (złożenie sprawozdania z konkretnych działań) i złożenie wniosku o płatność.
9. Prefiansowanie (zaliczka) bądź refundacja (zwrot) części lub całości poniesionych wydatków.
10.Zakończenie umowy.