Recykling plastiku
Dodane przez admin dnia Styczeń 16 2011 22:47:23
Przetwarzanie materiału takiego jak plastik jest dobrym pomysłem na biznes. Przy dobrej organizacji tego rodzaju przedsięwzięcia można na tym zarobić naprawdę duże pieniądze. Aby rozpocząć prowadzenie recyklingu należy najpierw zadbać o kilka niezwykle istotnych szczegółów.
Treść rozszerzona
Przetwarzanie materiału takiego jak plastik jest dobrym pomysłem na biznes. Przy dobrej organizacji tego rodzaju przedsięwzięcia można na tym zarobić naprawdę duże pieniądze. Aby rozpocząć prowadzenie recyklingu należy najpierw zadbać o kilka niezwykle istotnych szczegółów.

Zanim rozpoczniesz przetwarzanie plastiku
Podstawą do założenia działalności tego rodzaju jest posiadanie określonych dostawców odpadów plastikowych oraz odbiorców przemiału lub regranulatu. Najważniejsze, żeby zarówno jedni jak i drudzy byli możliwie najbliżej (im niższe koszty transportu tym niższa cena kupna). Dobrze jest mieć firmy pośredniczące w dostawie materiałów, które co prawda będą oczekiwały wyższej zapłaty jednak zajmą się kompleksowym pozyskiwaniem surowca od mniejszych producentów generujących odpady. Ważne jest również to, żeby takich dostawców mieć kilku – nie dojdzie wtedy do uzależnienia cenowego od jednej firmy. Co więcej jeśli jeden dostawca nie dostarczy materiału to zawsze będzie można go pozyskać z innego źródła.

Gdy dostawcy i odbiorcy są już umówieni...
Czas na uzyskanie stosownych pozwoleń, bez których taka firma nie ma prawa istnieć na naszym rynku. Nie jest to proste zadanie jednak podstawowym kryterium decydującym tutaj o wydaniu pozytywnej lub negatywnej decyzji będą dostawcy i odbiorcy umówieni wcześniej. Im są oni bardziej wiarygodni dla urzędu tym łatwiej będzie zyskać stosowne papiery czyli:
pozwolenie na zbieranie odpadów,
pozwolenie na przetwarzanie odpadów,
pozwolenie na transport odpadów.

Jakie są koszty?
Jak w przypadku każdej poważnej działalności gospodarczej tak i w tym przypadku należy ponieść odpowiednie koszty. Tutaj nie są one małe, a przeznaczane są na:
pozwolenia – jeśli uda się je załatwić po pierwszym wniosku to koszt będzie około 2000 zł,
teren – cena w zależności od lokalizacji; ważne żeby była to działka duża (pozwalająca na umieszczenie dużych ilości sprzętu, materiału oraz produktu) i z pozwoleniem na budowę,
budynek – musi być zarówno hala, w której będzie wykonywana praca (możliwie największa) jak i biuro, w którym przyjmowani będą klienci i dostawcy – ogółem kilkaset metrów kwadratowych (w zależności od rozmiarów produkcji),
sprzęt – to jest trudniejsze zagadnienie: jeśli produktem ma być przemiał plastikowy (który jest niższej jakości i kupowany przez ograniczoną liczbę tańszych klientów) to wystarczy zakup odpowiedniego młynka czy rozdrabniacza (za kwotę od kilku do kilkunastu tysięcy złotych można wybrać coś dobrego na początek posiadającego stosunkowo niewielki przemiał); kiedy produktem ma być regranulat to należy kupić całą linię do jego pozyskiwania wraz ze źródłem dużej mocy co w sumie może sięgać inwestycji wysokości nawet 1 mln zł (i więcej),
samochód dostawczy – aby mieć możliwość zaproponowania własnego transportu odbiorcom trzeba mieć również swój samochód dostawczy lub ciężarówkę wraz z kierowcą,
pracownicy – do prowadzenia całości trzeba zatrudnić również pracowników – często na trzy zmiany ponieważ wielu przedsiębiorców prowadzących taki biznes jest zdania, że nie ma sensu zatrzymywać maszyn ponieważ ich ponowny rozruch generuje wielkie straty energii elektrycznej, a ponadto drogie maszyny lepiej wtedy na siebie zarabiają.

Ogólnie można uznać, że jest to doskonały sposób na zarabianie, gdy posiada się duże pieniądze do zainwestowania. Należy jednak mieć również odpowiednie przygotowanie z zakresu gospodarki materiałami po to, aby wiedzieć w jaki sposób osiągnąć produkt taki, którego oczekuje odbiorca.