Wulkanizacja
Dodane przez admin dnia Styczeń 26 2011 17:59:17
Na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny następuje zjawisko masowego zmieniania opon. Zjawisko to jest tak wielkie, że do każdego zakładu wulkanizacyjnego są kolejki, w których trzeba stać nawet po kilka godzin. Wynika z tego prosty wniosek – doskonałym pomysłem na biznes jest otwarcie właśnie zakładu wulkanizacyjnego.
Treść rozszerzona
Jako, że klimat naszego kraju charakteryzuje się zmiennymi porami roku, z których tylko jedna z nich wiąże się z opadami śniegu niezbędne jest okresowe zmienianie opon samochodowych. Wymiana ta jest konieczna ponieważ niebezpieczna jest jazda w ogumieniu letnim zimą. Poślizg występuje wtedy praktycznie przy każdym hamowaniu. I odwrotnie – niekorzystna jest jazda latem w oponach zimowych (zmieniają się wtedy właściwości opony tak, że nie nadaje się ona już do jazdy zimą). Dlatego też na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny następuje zjawisko masowego zmieniania opon. Zjawisko to jest tak wielkie, że do każdego zakładu wulkanizacyjnego są kolejki, w których trzeba stać nawet po kilka godzin. Wynika z tego prosty wniosek – doskonałym pomysłem na biznes jest otwarcie właśnie zakładu wulkanizacyjnego.

Cały rok czy sezonowo?
Należy zaznaczyć, że zakład wulkanizacyjny to zasadniczo praca sezonowa. Właśnie okres kiedy wszyscy zmieniają opony (przeważnie tuż przed oraz tuż po pojawieniu się pierwszego śniegu) to czas największego dochodu. Trzeba tutaj dodać, że odpowiednio rozplanowana praca w tym czasie pozwala na przeżycie całego roku – tak wielki może być dochód w tym czasie. Poza sezonem prace związane z wulkanizacją to jedynie łatanie dziur w oponach oraz przygotowywanie opon oraz kół dla klientów chcących się zabezpieczyć przed zmianą warunków. Dlatego dobrze jest przy okazji prowadzić inny interes, który będzie źródłem dochodów poza sezonem zmiany opon.

Co jest potrzebne do otwarcia zakładu wulkanizacyjnego?
Przede wszystkim trzeba posiadać stosownie ogrzewane pomieszczenie, które pozwoli na umieszczenie w nim maszyn oraz wykonywanie pracy. Ogrzewanie jest niezbędne ponieważ w sezonie pomiędzy jesienią i zimą jest już przeważnie śnieg i nierzadko mróz, a praca trwa wtedy czasami po kilkanaście godzin dziennie bez przerwy. Posiadając pomieszczenie (może to być garaż lub niewielki blaszak) należy zadbać o podnośnik, który znacząco ułatwia zdejmowanie kół z samochodu. Koszt takiego podnośnika jest różny – w zależności od tego czy ktoś decyduje się na zakup oraz montaż nowego czy też używanego sprzętu. Dodatkowo potrzebna jest montażownica, która służy do zdejmowania i zakładania opon z felg oraz wyważarka do wyważania opon już założonych. Jest to niezbędne wyposażenie, które można jednak z czasem rozbudowywać.

Jak pozyskać klientów?
O klientów nie trzeba się martwić w sezonie ponieważ prawie każdy szuka wtedy miejsca, w którym może wymienić opony nie stojąc w gigantycznych kolejkach. Dlatego też przeważnie wystarczy tylko jakaś tablica informacyjna przy zjeździe w kierunku zakładu wulkanizacyjnego z bardziej uczęszczanej drogi. Po pierwszym roku działania nie powinno już być problemów ponieważ wszyscy w bliższej i nawet dalszej okolicy będą wiedzieli o kolejnym miejscu, w które mogą pojechać po napotkaniu kolejki w innym zakładzie.

Otwarcie zakładu wulkanizacyjnego to doskonały pomysł na biznes, który jednak przynosi wieki dochód jedynie w sezonie. Dlatego warto jest posiadać drugie zajęcie, które jest źródłem dochodu poza sezonem, a z drugiej strony pozwala na przerwanie pracy na kilka kluczowych tygodni w roku.