Parking strzeżony
Dodane przez admin dnia Luty 25 2011 19:05:12
Doskonałym pomysłem na biznes jest otwarcie parkingu strzeżonego. Jest to co prawda duża inwestycja jednak jeśli lokalizacja będzie dobra to może przynieść całkiem pokaźny dochód. Co więcej – w międzyczasie można się spokojnie zajmować czym innym – wystarczy tylko zatrudnić pracowników i nie trzeba się o nic martwić.
Treść rozszerzona
Doskonałym pomysłem na biznes jest otwarcie parkingu strzeżonego. Jest to co prawda duża inwestycja jednak jeśli lokalizacja będzie dobra to może przynieść całkiem pokaźny dochód. Co więcej – w międzyczasie można się spokojnie zajmować czym innym – wystarczy tylko zatrudnić pracowników i nie trzeba się o nic martwić.

Jak rozpocząć?
Aby otworzyć parking strzeżony przede wszystkim należy znaleźć dla niego odpowiednią lokalizację, która decyduje przeważnie o sukcesie lub porażce takiego przedsięwzięcia. Najlepsze miejsca na parking strzeżony to:
duże blokowiska – w takich miejscach ludzie nie mają możliwości bezpiecznego zaparkowania samochodu; zwłaszcza właściciele droższych samochodów korzystają wtedy chętnie z parkingów strzeżonych, na których spokojnie zostawiają swój pojazd bez obaw o jego kradzież czy zniszczenie; przeważnie wykupowane są karnety miesięczne dlatego parking musi być nastawiony na przyjęcie dużej ilości aut,
centra miast – zwłaszcza w dużych, atrakcyjnych turystycznie miastach w centrum miasta nie ma miejsca do zaparkowania – turyści wtedy chętnie parkują na każdym parkingu jaki jest wolny; przewagą parkingów strzeżonych jest to, że jeśli ktoś nocuje w danym mieście to może liczyć na opieką nad samochodem w nieznanym sobie miejscu; parkingi mogą być mniejsze i nastawione na parkowanie na godziny,
lotniska – w pobliżu największych portów lotniczych parkingi mają bardzo duży dochód ponieważ wielu ludzi dostaje się na lotnisko swoim samochodem pozostawiając go pod opieką stróżów parkingu do czasu przylotu; nastawione na zajmowanie miejsc parkingowych na dni lub godziny przy długim czasie stania samochodu (czasami nawet dwa tygodnie).
Jeśli lokalizacja jest już wybrana, a w okolicy nie ma konkurencji lub jest ona niegroźna (ilość oferowanych przez nią miejsc parkingowych nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania) to trzeba zakupić lub wydzierżawić grunt. Oczywiście zakup jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ponieważ związany jest z jednorazowym wydatkiem, a dzierżawa poważnie obciąża kieszeń w każdym miesiącu i jej koszty mogą wzrastać z latami.

Jak przygotować parking?
Aby parking strzeżony nadawał się do użytku należy zadbać o następujące elementy:
nawierzchnia – jest to przeważnie największy koszt ponieważ utwardzenie i pokrycie nawierzchni o bardzo dużej powierzchni jest niezwykle kosztowne; można je zmniejszyć używając żwiru jednak nie jest on tak dobrym pokryciem jak kostka brukowa czy też beton, które są dużo trwalsze, atrakcyjniejsze dla klientów oraz łatwiejsze do odśnieżania.
stróżówka – czyli budka, w której przebywa oraz pobiera opłaty stróż; co więcej w niej umieszczone są wszystkie sprzęty niezbędne do obsługi parkingu (naprawa ogrodzenia, odśnieżanie oraz czyszczenie nawierzchni,
szlaban – dobrze jest jeśli wjazd na parking odbywa się przez szlaban ułatwia to sterowanie ruchu i kontrolowanie wjazdu i wyjazdu pojazdów,
oświetlenie – niezbędne na parkingu ponieważ wielu klientów wjeżdża i wyjeżdża z parkingu po ciemku; ponadto umożliwia kontrolowanie przez stróża tego co dzieje się na parkingu.

Pomysł na otwarcie parkingu strzeżonego jest doskonałym pomysłem na biznes ponieważ zapotrzebowanie na strzeżone miejsca parkingowe znacząco wzrasta wraz ze wzrostem ilości drogich samochodów. Wystarczy więc tylko dobra reklama i po zatrudnieniu trzech pracowników (każdy po 8 godzin na dobę – na trzy zmiany) można spokojnie zająć się czym innym, a z parkingu zbierać dodatkowe (wcale niemałe) zyski.