Gabinet stomatologiczny
Dodane przez Piotr Marek dnia Październik 28 2011 00:09:42
Osoby specjalizujące się w danej dziedzinie niejednokrotnie marzą o założeniu własnej działalności. Nie inaczej jest w przypadku studentów i absolwentów kierunków medycznych, którzy pragną otworzyć swój własny gabinet. Jeżeli naszą specjalnością jest stomatologia, z pewnością zainteresuje nas pomysł na biznes w postaci otworzenia własnego gabinetu stomatologicznego. Chcąc zrealizować go musimy liczyć się ze spełnieniem serii określonych przez stosowne ustawy wymagań.
Treść rozszerzona
Osoby specjalizujące się w danej dziedzinie niejednokrotnie marzą o założeniu własnej działalności. Nie inaczej jest w przypadku studentów i absolwentów kierunków medycznych, którzy pragną otworzyć swój własny gabinet. Jeżeli naszą specjalnością jest stomatologia, z pewnością zainteresuje nas pomysł na biznes w postaci otworzenia własnego gabinetu stomatologicznego. Chcąc zrealizować go musimy liczyć się ze spełnieniem serii określonych przez stosowne ustawy wymagań.


Prawo do wykonywania zawodu
Podstawą założenia własnego gabinetu stomatologicznego jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Jeżeli takowy chcemy prowadzić w roli właściciela-dentysty, niezbędne będzie ukończenie studiów na wydziałach medycznych. Do tego dochodzą oczywiście serie koniecznych praktyk, które należy odbyć. Po ukończeniu studiów otrzymujemy ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Prawo to umożliwia nam odbycie stażu podyplomowego, który trwa rok i kończy się egzaminem państwowym. Jeżeli uda nam się pozytywnie zdać egzamin, składamy wówczas wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami (m.in. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, potwierdzenie odbycia stażu, potwierdzenie zdania egzaminu) do Okręgowej Izby Lekarskiej o uzyskanie prawa do wykonywania zawodu.


Chcąc otworzyć gabinet stomatologiczny musimy uzyskać akredytację potwierdzającą, że podmiot spełnia wymogi w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych i samego funkcjonowania. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek, który rozpatrywany jest przez ministra właściwego do spraw zdrowia przy udziale Rady.


W naszym gabinecie możemy oferować nie tylko prywatne usługi, ale również refundowane przez NFZ świadczenia. Wymogiem koniecznym jest podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Naszym obowiązkiem jest prowadzenie pełnej dokumentacji i jej zabezpieczenie.


Stworzenie biznesplanu
Treściwy i spójny logicznie biznesplan to podstawa przy zakładaniu działalności gospodarczej. Jest to niezwykle istotne w przypadku starania się o kredyt na potrzeby naszej przyszłej firmy. Oczywiście ważnym aspektem jest dokonanie możliwie dokładnych wstępnych obliczeń dotyczących np. przystosowania lokalu na potrzeby gabinetu, zakupu sprzętu, pensji dla ewentualnych pracowników, planowanych działań marketingowych, miesięcznych kosztów stałych.


Warto również w naszym biznesplanie podać orientacyjne ceny usług, jakie będziemy świadczyć w gabinecie stomatologicznym.


Wymogi techniczne i sanitarne lokalu
Lokal funkcjonujący jako gabinet stomatologiczny musi spełniać wymogi techniczne zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia oraz urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1568 z późn. zm.).


W treści rozporządzenia możemy przeczytać między innymi o zgodnym z przepisami umiejscowieniu lokalu, instalacji sprzętu potrzebnego do prowadzenia tej działalności, wymaganiach funkcjonalnych i sanitarnych pomieszczenia, minimalnych wymaganych rozmiarach gabinetu itp.


Kluczowa kwestia to również konieczność spełnienia wymogów opisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Czytamy w nim m.in. o kwestiach bezpieczeństwa przeciwpożarowego, komunikacji między pomieszczeniami gabinetu, dróg ewakuacyjnych, instalacji grzewczej i wodnej, kanalizacji.


Przy konfigurowaniu pomieszczenia na własne potrzeby pamiętajmy przede wszystkim o jego funkcjonalności oraz ergonomii. Każde z urządzeń powinno być w miejscu wygodnym oraz łatwo dostępnym, aby nie stanowiło problemów komunikacyjnych i tym samym nie powodowało niepotrzebnego zagrożenia.


Koszty przedsięwzięcia
Otwierając własny gabinet stomatologiczny musimy się liczyć z kosztami wynajęcia odpowiedniego lokalu. Do tego dochodzi adaptacja pomieszczenia i zakup sprzętu oraz jego rozmieszczenie. Powinniśmy również przeznaczyć fundusze na kampanię marketingową, środki czystości, pensje pracowników itp.


Na początek inwestycji powinniśmy przeznaczyć przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy zł. Powinniśmy się przygotować jednak na znacznie wyższe koszty.