Elektrownie wiatrowe
Dodane przez admin dnia Październik 19 2010 19:39:26
Odnawialne źródła energii zyskują na popularności również w Polsce. Budowa elektrowni wiatrowych wraz z zaplanowaniem i realizacją takiej inwestycji może okazać się doskonałym pomysłem na własny biznes. Należy jednak dobrze przyjrzeć się branży OZE (odnawialnych źródeł energii), a także energetyce wiatrowej.

Treść rozszerzona

Elektrownie wiatrowe



Odnawialne źródła energii zyskują na popularności również w Polsce. Budowa elektrowni wiatrowych wraz z zaplanowaniem i realizacją takiej inwestycji może okazać się doskonałym pomysłem na własny biznes. Należy jednak dobrze przyjrzeć się branży OZE (odnawialnych źródeł energii), a także energetyce wiatrowej.

Obecnie na rynku energetycznym coraz większe uznanie otrzymują odnawialne źródła energii z elektrowniami wiatrowymi na czele. Warto skorzystać z jednego z kursów bądź seminariów z zakresu odnawialnych źródeł energii, zanim rozpoczniemy tego typu biznes. Możemy zajmować się w ramach swojego przedsiębiorstwa produkcją bądź sprzedażą energii z elektrowni wiatrowych, ale również kompleksowym planowaniem oraz realizacją inwestycji w zakresie budowy elektrowni wiatrowych.

Niezwykle ważne kwestie, jakie powinniśmy sobie przyswoić to ogólne informacje dotyczące energetyki wiatrowej w Europie, na świecie oraz w Polsce, perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii, aspekty prawne z zakresu prawa w kwestii energetyki wiatrowej, dokonywanie pomiarów wiatru oraz wykonywanie audytów wietrzności, etapy i rodzaje planowania inwestycji (elektrowni wiatrowych), odpowiedni dobór turbin, uzgodnienia i warunki umowy (takie jak lokalizacja, warunki środowiskowe, kwestie techniczne), niezbędne dokumenty i pozwolenia (na przykład pozwolenie na budowę), kwestie finansowania elektrowni wiatrowych, budowa elektrowni oraz dodatkowych elementów infrastruktury, transportowanie.

Warto podkreślić, iż na początek trzeba wykonać odpowiednie pomiary wiatru w miejscu, w którym mają stanąć turbiny wiatrowe. Dzięki temu można określić, czy taki zabieg jest w ogólne opłacalny. Do tego celu wykonuje się pomiary wiatru, które następnie umieszcza się w audycie. Warto wspomnieć o atlasach wietrzności. Takie atlasy obrazują jak wygląda moc wiatru na danym terenie. Należy jednak pamiętać, iż dane z atlasi wietrzności to nie to samo, co audyt. Dane, jakie możemy przeczytać w atlasach mogą jedynie dostarczyć nam poglądowych danych w kwestii opłacalności elektrowni wiatrowych na danym terenie. Jeżeli wyniki są zadowalające, należy wykonać dokładny audyt w skonkretyzowanej już lokalizacji. Wówczas wykonuje się dokładne pomiary wiatru na wybranym terenie i takie kompletne informacje powinny wpływać na kształt audytu.

Istnieje możliwość budowy pojedynczej turbiny wiatrowej, na przykład w obrębie jednego gospodarstwa domowego (to tak zwane przydomowe elektrownie wiatrowe), jak i farm wiatrowych. Należy dodać, iż farmy wiatrowe mogą osiągać różne wielkości. Mogą się one różnić również pod wieloma innymi względami, takimi jak modele poszczególnych generatorów, ich łączenia, specyfika produkcji energii czy wiele innych.

Coraz bardziej powszechne stają się małe elektrownie wiatrowe, które znajdują szereg zastosowań tam, gdzie trudno byłoby doprowadzić prąd krajową siecią energetyczną. Można je stosować w gospodarstwach domowych, domkach letniskowych, na wsiach, do zasilania samodzielnie działających systemów nawigacji bądź telekomunikacji, w pompowniach oraz stacjach odsalających morską wodę, w zakresie nawadniania, jak i do oświetlania obiektów budowlanych.

Zastosowanie elektrowni wiatrowych posiada wiele korzyści. Dodatkowo obecnie można starać się o dotacje, a więc bezzwrotną pomoc finansową na pokrycie części kosztów budowy takiej elektrowni. Niewątpliwe zalety, jakie są charakterystyczne z zastosowania elektrowni wiatrowych to: opłacalność w zakresie produkcji energii elektrycznej (znacznie zmniejszają koszty pozyskania energii), nie wymagają użycia szkodliwych paliw, ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery ani innych gazów cieplarnianych, a tym samym nie zanieczyszczają atmosfery, nie produkują odpadów stałych, zasilane są wiatrem (czyli odnawialnym źródłem energii, niewyczerpalnym i darmowym), nie wymagają wielkich powierzchni do ich realizacji, takie źródła energii uniezależniają nas od dostaw paliw kopalnych. Inne korzyści, jakie niesie z sobą rozwój energetyki wiatrowej to również wzrost gospodarczy i dynamiczny rozwój przedsiębiorstw w tym zakresie. Jak widać, zalety elektrowni wiatrowych można rozpatrywać na trzech poziomach: ekonomicznym, ekologicznym oraz społecznym. W każdym z tych elementów widoczne są korzyści i płynące z zastosowań odnawialnych źródeł energii zalety.

Niestety, nie ma idealnego źródła energii, nawet te odnawialne nie pozbawione są wad. Warto więc powiedzieć również o nich. Do wad, jakie posiadają elektrownie wiatrowe można zaliczyć: emisję hałasu, zeszpecenie krajobrazu, działanie uzależnione od warunków pogodowych, zmiany w zakresie klimatu oraz zmniejszenie prędkości wiatru na terenie, na którym elektrownie są zlokalizowane, a także zagrożenie dla ptactwa (zakłócanie nawigacji ptaków). Wymaga się również utrzymywanie rezerwy mocy w tradycyjnych rodzajach elektrowni, na wypadek, gdyby elektrownie wiatrowe przestały działać. To również jest poważnym mankamentem.