Inteligentne domy – krok w przyszłość
Czy znane z filmu migawki o sterowanym pilotami domu mogą okazać się rzeczywistością? W rzeczywistości temat ten od dawna jest polem zainteresowania nie tylko informatyków,a le deweloperów, którzy widzą w nim olbrzymi potencjał. Temat ten wydaje się być również wysoce opłacalny, o ile tylko pod znajdziemy wykształconych zdolnych informatyków.
Czy warto inwestować w domy inteligentne?
Każdy, kto planuje wybudowanie własnego domu posiada swoją wizję na jego urządzenie oraz funkcjonalność. Jeśli będziemy w stanie uzasadnić im zakup tego rodzaju rozwiązania nie będą oni żałowali kilkudziesięciu tysięcy złotych na to, aby ich dom stał się „inteligentny”. Co może kryć się pod tym pojęciem? Przede wszystkim oszczędny, wygodny i bezpieczny. Tego rodzaju instalacja, w całości kosztów budowania czy kupowania domu, będzie stanowiło jedynie kilka procent.
Jak działają systemy domów inteligentnych?
Domy inteligentne mogą działać na systemach kabli, lub też radiowo. Każda funkcja takiego systemu jest administrowana przez właściciela za pomocą systemu czujek oraz sterowników. Na polskim rynku znajdziemy ich olbrzymi wybór. Ich montowanie może mieć miejsce jeszcze podczas umiejscawiania instalacji elektrycznych, ale mogą być one również ruchome, działające radiowo. Co możliwe jest przy pomocy tego rodzaju czujek? Za ich pomocą można na przykład sterować dopływem prądu do konkretnych gniazdek czy też otwierać bramę,
rolety i okna. Możliwe jest również uruchamianie centralnego zamka w domu, sterowanie klimatyzacją a nawet... oświetleniem! Tworzenie „scen świetlnych” jest bardzo popularne w obecnych systemach.
O tym, co może być kontrolowane za pomocą sterowników decydują sami kupujący podczas rozmowy z instalatorami.
Jedną z najciekawszych opcji domu inteligentnego jest uruchamianie trybu automatycznego niektórych urządzeń, które samodzielnie mogą zamykać się czy otwierać – a wszystko uzależnione jest od warunków pogodowych czy temperatury. Jak to działa? Czujniki wysyłają do systemu sygnały, które mają określone parametry. W następnej kolejności do konkretnych urządzeń przekazywane są odpowiednie polecenia, wynikające z zaprogramowanych w systemie informacji. Konkretnym przykładem niech będzie zamykanie okien, kiedy czujki wyczują deszcz.
Co jest konieczne do rozpoczęcia działalności firmy domów inteligentnych?
Z pewnością najistotniejszych zagadnieniem będzie niezbędna wiedz o samych systemach oraz możliwościach ich programowania. Często zdarza się, iż właścicielami firm są osoby, które wcześniej wiele do czynienia miały z systemami przemysłowymi.
Konieczna okaże się również innowacyjność oraz kreatywność – warto wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.
Oczywiście, aby firma mogła rozpocząć funkcjonowanie konieczne są odpowiednie pieniądze – przede wszystkim do opłacenia lokalu oraz informatyków, a w dalszej kolejności handlowców i marketingowców.
Ostatnim elementem jest ekipa montażowa, która będzie znała wszystkie niuanse pracy z tym rozwiązaniem.