Aby je zrobić, należy mieć ukończone 18 lat, żadnych przeciwwskazań lekarskich oraz odbyć odpowiedni kurs jazdy, na który składa się kurs teoretyczny oraz kurs praktyczny.
Podczas kursu teoretycznego młodzi ludzie zapoznają się z zagadnieniami z polskich dróg – znakami drogowymi, zasadami poruszania się na konkretnych drogach, uczą się teorii odnośnie budowy samochodu. Nauka praktyczna obejmuje przede wszystkim umiejętność jazdy samochodem, posługiwania się jego parametrami oraz umiejętność wykonywania konkretnych manewrów (np. popularna „koperta”). Osobnym zagadnieniem podczas kursu jest również zaliczenie kursu pierwszej pomocy
Założenie szkoły jazdy może okazać się bardzo intratnym biznesem, który będzie doskonale prosperował, o ile tylko odpowiednio go poprowadzisz.
Przed założeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej konieczne jest stworzenie biznes planu, który pozwoli nam oszacować to, jak silna jest konkurencja na lokalnym rynku, oraz to, czy w przyszłości nasza firma będzie miała możliwości rozwijania się i oferowania coraz to nowych produktów. Istotnym zagadnieniem może okazać się również sprawdzenie opinii o lokalnych szkołach jazdy – tego rodzaju działanie pozwoli nam poznać słabe strony konkurencji i wykorzystać je jako swoje atuty.
Aby założyć tego rodzaju przedsiębiorstwo konieczna jest doskonała znajomość miasta, po którym kursanci będą się poruszać, jak również umiejętność określenia dróg poza miastem, w pomniejszych miejscowościach. Konieczne jest poznanie miejsc, w którym kursanci popełniają najczęściej błędy – dzięki temu możliwe będzie zwracanie uwagi właśnie na te miejsca
podczas jazd. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest odpowiednie traktowanie klienta – pamiętajmy, iż poza faktem, że jest to nasz klient, to również zestresowany człowiek – nie możemy na niego krzyczeć, ani wydawać agresywnych poleceń – to z pewnością nie pomoże w nauce jazdy a już na pewno przysporzy dodatkowego stresu.
Otwarcie tego rodzaju działalności będzie wiązało się z początkowymi sporymi kosztami na które składają się:
-egzamin na instruktora nauki jazdy – jego koszt sięga kilku tysięcy złotych. Konieczne jest również minimum trzyletnie doświadczenie w prowadzeniu samochodu
-zakup odpowiedniej liczby samochodów oraz ich przystosowanie do nauki jazdy
-wynajem planu manewrowego oraz opłacenie jego konserwacji oraz dodatkowych materiałów (słupki)
-wydatki związane z otwarcie swojej działalności.
Konieczna jest również wiedza, iż prowadząc tego rodzaju działalność gospodarczą będziemy zmuszeni do częstych przeglądów oraz napraw samochodów z których korzystają kursanci. Jest to niezbędny element, przede wszystkim aby zapewnić im bezpieczeństwo. Samochody powinny być serwisowane w zaufanych warsztatach mechanicznych – tylko wtedy możemy mieć pewność, iż będą one faktycznie porządnie naprawione.
Podsumowując – tego rodzaju działalność gospodarcza to doskonały interes dla osób ze smykałką do biznesu. Tego rodzaju działalność zalecana jest przede wszystkim osobom, które potrafią i lubią pracować z ludźmi, mają odpowiednie podejście do innych, potrafią rzetelnie przekazywać swoją wiedzę i lubią to, co robią.