Ciężko zadowolić klasycznego konsumenta, który do tej pory pił piwa koncernowe, a od niedawna przerzucił się na piwa z mniejszych browarów - poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko! jednak własny z sklep z piwami regionalnymi to doskonały pomysł na biznes. Ten pomysł na biznes jest skierowany przede wszystkim do osób orientujących się w tej dziedzinie i mających odpowiednią wiedzą na ten temat, ale też prawdziwych pasjonatów, briofili i piwoszy. To także zapełnienie pewnej niszy - piwa regionalne robią furorę w Polsce, warto więc skupić się na dobrze odpowiedniego surowca.
Skąd pozyskać odpowiedni produkt?
Najprostszym rozwiązaniem będzie zakupienie towaru bezpośrednio od samego producenta lub też od hurtowni, w tym wypadku również od samego niewielkiego browaru. Powód jest prosty - im mniej pośredników będzie uczestniczyło w procesie sprzedaży, tym lepiej dla nas. Możemy również kusić potencjalnych nabywców znacznie niższymi cenami, gdyż kwoty te nie muszą być przeznaczane na pośredników. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie potrzeby narzucania kilkudziesięciu-, a nawet kilkuset procentowej marży, jak to ma miejsce przy wielu pośrednikach.
Jeśli chcemy dotrzeć do najszerszego grona odbiorców warto postawić nie tylko na piwa regionalne z Polski, ale również na te zza granicy. Wprawdzie ich cena będzie nieco wyższa, jednak jakość tych wyrobów mówi sama za siebie. W przypadku pozyskiwania towaru z różnych zakątków Europy potrzebne nam będzie uzyskanie zezwolenia urzędu celnego oraz opłacenie podatku akcyzowego - to sprawy konieczne. Wysokość
podatku jest uzależniona od zawartości alkoholu w danym trunku. Za skrzynkę piwa opłata ta mieści się w przedziale 10-15 zł, czyli bardzo niewiele. Co ważne, sprowadzanie piwa regionalnego zza granicy nie jest rzeczą łatwą - wielu jego producentów ma spore opory przed udostępnianiem swojego wyrobu innym krajom, pragnąc zachować regionalny charakter produktu. Jak zatem sprowadzać piwo zza granicy? Warto postarać się o kontakt telefoniczny z przedstawicielami i omówić kwestię kupna określonej ilości towaru dla celów handlowych. Jest to także psosób na uniknięcie straty czasu na jedzenie i próby kupna piwa na miejscu.
Oferta lokalu
Stworzenie własnego sklepu z piwami regionalnymi lub też kawiarni powinno iść w parze z prowadzeniem lokalu. Chodzi o to, aby klienci mieli możliwość w przyjemnej atmosferze spożywać niszowe piwa z różnych zakątków Europy. Nie jest istotne, czy umieścimy w ofercie piwa z dużych kompanii piwowarskich - naszą specjalnością mają być przecież piwa niszowe!
Dbając o komfort klientów powinniśmy postarać się o wynajęcie lub kupno lokalu mającego do dyspozycji miejsca parkingowe - kiedy klient pragnie się napić umożliwimy mu pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu.
Ekspozycja!
Ważne jest również jak będziemy prezentować nasze piwa. W przypadku piw butelkowych konieczne jest wykorzystanie własnoręcznie robionych półek - muszą być one widoczne dla klienta. Można również umieszczać puste butelki na półkach od ziemi do sufitu - to doskonała forma zapełnienia ścian oraz ekspozycji posiadanego towaru.