Obecnie rynek powoli dźwiga się z tego kryzysu, brak jednak jednoznacznych metod, aby całkowicie poprawić tę sytuację. Wiele osób uważa jednak, iż założenie własnego salonu motoryzacyjnego to dobry pomysł na własny biznes. Jest to pomysł, który może zakończyć się spektakularnym sukcesem. od czego zacząć?
Początki!
O tym, że własny salon samochodowy to kosztowna i ryzykowna inwestycja, można przekonać się już na samym początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pierwszym zakupem jest oczywiście działka na potrzeby postawienia budynku wraz z całą infrastrukturą. Jeżeli mamy wystarczająco dużo pieniędzy konieczne jest rozglądanie się za ziemią w atrakcyjnym miejscu - może być to jakaś dobra część miasta lub też droga przelotowa. Ziemia taka jest znacznie droższa, jednak możemy liczyć na wielkie zainteresowanie osób potencjalnie kupujących. Umieszczenie salonu na drodze wylotowej sprawia, że zainteresować mogą się nim również osoby podróżujące od miasta do miasta.
Wiele osób zastanawia się również nad poszerzeniem oferty swojego salonu np. o myjnię samochodową. Dzięki temu znacznie więcej klientów będzie korzystało z naszej oferty Osobami zainteresowanymi naszymi działaniami będą również osoby, które codziennie przemierzają wiele kilometrów samochodem.
Uzyskanie autoryzacji
Konieczne jest również firmowanie naszego biznesu zastrzeżonym znakiem handlowym przez znaną markę samochodową. Konieczna jest jednak odpowiednia autoryzacja. W takiej sytuacji musimy bezwzględnie spełnić w takim wypadku szereg istotnych warunków. W grę wchodzi lista wymogów formalnych. Zasady te dotyczą przede wszystkim minimalnej powierzchni salonu, przeszklenia budynku,
parkingu. Szczególnie ta ostatnia opcja jest ważna - na parkingu prezentowane są samochody firmowe, jak również znajduje się miejsce do parkowania dla samych klientów. Przedsiębiorcy, decydujący się na stworzenie serwisu również powinny mieć odpowiednią ilość miejsca na jego wyposażenie. W skład wymagań wchodzą również wytyczne dotyczące magazynu na części zamienne, parkingu na używane auta, myjni itp. Podsumowując: średniej wielkości salon samochodowy z infrastrukturą powinien być położony na działce o powierzchni 4-5 tysięcy metrów kw., natomiast sama powierzchnia budynku wraz z infrastrukturą mieści się w przedziale 1200-1500 metrów kw.
Droga inwestycja
Czy możliwe jest uzyskanie odpowiedniej dotacji czy współfinansowania dla tego rodzaju przedsiębiorstwa? niestety, trudno o takie dofinansowanie - wynika to przede wszystkim z niskiej rentowności konkretnej firmy. Podczas tworzenia biznes planu oraz kalkulowania konkretnych założeń dojdziemy do kwoty sięgającej nawet 5 milionów złotych. taka kwota jest naprawdę spora i może niejednego zwalić z nóg. Kwota ta obejmuje nie tylko koszt kupna odpowiedniej ilości ziemi,ale również budowę salonu, jego wyposażenie oraz wszelkie dodatkowe inwestycje w postaci myjni czy też serwisu.
Konkretnym pomysłem, będący niejako alternatywą dla tego rodzaju biznesu jest założenie własnego salonu mechanicznego - może być to nawet niewielki warsztat. W przypadku tego rodzaju inwestycji otrzymanie dotacji jest znacznie bardziej możliwe. Wynika to nie tylko z niezbędnego nakłady finansowego, znacznie mniejszego niż w przypadku zakładania autoryzowanego salonu, jak również z powodu zasięgu.