Zawód grafika łączy w sobie zarówno artystyczne i humanistyczne zacięcie, co i wiedzę matematyczną – jest ona niezbędna do opracowywania konkretnych wymiarów danego projektu, jakie tylko sobie zażyczy klient. Graficy komputerowi najczęściej decydują się na szkołę artystyczną lub prywatną, która zapewnia kształcenie w konkretnym kierunku. Podczas wielu lat studiów grafik komputerowy uczy się nie tylko projektowania, ale również podstaw typografii, matematyki, podstaw programowania. Zakres zagadnień jest bardzo szeroki, dlatego też studenci powinni przygotować się na nauczanie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych, również matematyki. Kiedy jednak pomyślnie uda się skończyć tego rodzaju kierunek możliwe jest podjęcie pracy w zawodzie grafika na pełnym etacie. Wielu młodych grafików, wiedząc, jakie perspektywy daje im wyuczony zawód, decyduje się na założenie własnego przedsiębiorstwa.
Tego rodzaju biznes do łatwych nie należy. Podstawą jest oczywiście posiadanie portfolio przedstawiającego nasze możliwości projektowe. Portfolio to jednak podstawa – samo założenie działalności nie jest trudne – ważne jest dopilnowanie wszystkich formalności wynikających z posiadania firmy.
Co niezbędne jest młodemu grafikowi do rozpoczęcia swojej pracy? Z pewnością jest to odpowiedni komputer posiadający wysoką rozdzielczość oraz pakiet programów graficznych, umożliwiających tworzenie grafik, napisów, biuletynów, folderów i wielu innych. Tego rodzaju oprogramowanie to wydatek ok. 5 tysięcy złotych lub nieco więcej – w wielu przypadkach istnieje szansa na dofinansowanie grafika – warto poszukać dotacji unijnych, które również przeznaczone
są dla młodych przedsiębiorców. Jeśli nie jesteśmy grafikami z wykształcenia, jednak pragniemy założyć agencję trudniąca się w tworzeniu profesjonalnych grafik konieczne jest zatrudnienie grafika na pełen etat.
Kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiednich materiałów reklamowych, które będą podstawą naszego istnienia w branży. Jako firma trudniąca się w projektowaniu zadanie to nie jest łatwe – wizytówki, foldery, ulotki jak i samo portfolio powinno być idealnie dopracowane – będzie ono najlepiej świadczyło o naszych zdolnościach oraz kunszcie pracy.
Jako grafik niezbędne jest nam również miejsce do pracy – w tym wypadku odpowiednie może być nawet nasze... mieszkanie czy niewielkie biuro! Grafik może pracować praktycznie wszędzie – o ile będzie posiadał przy sobie swój komputer, odpowiedni tablet oraz piórko do rysowania. Tego rodzaju sprzęt obecnie jest niewielkich rozmiarów, więc z pewnością zmieści się nawet do podręcznej torby.
Poszukiwanie klientów zacznijmy wśród znajomych – niestety, w tej branży to opinia oraz poczta pantoflowa są najlepszym sposobem na zyskanie kolejnych zleceń. Podczas pracy z klientem poznajmy jego oczekiwania – czego pragnie na swojej stronie czy projekcie, czego nie chce tam widzieć. Zaproponujmy mu spotkanie po kilku dniach i przedstawmy swoje propozycje. Warto również, aby klient mógł mieć wpływ na kolorystykę. Wszystko to sprawi, iż w przyszłości nie będziesz musiał robić wielu poprawek a klient chętnie będzie powracał do oferowanych usług.