Wiele miast wyczuwa w tym trend, dlatego na szybko inwestuje w nowe ścieżki rowerowe, ba, nawet parkingi dla rowerów. Na terenie śląskich miast oraz w małopolskiej Wieliczce mieszkańcy mogą rowery zostawiać na parkingach przy stacjach kolejowych, którymi codziennie dojeżdżają do aglomeracji. Segment rowerowy sukcesywnie się rozwija w takiej sytuacji, a jego wzrost wynosi 10 procent rocznie – to olbrzymi kwota! Taka sytuacja sprawia, iż założenie własnego biznesu pod postacią sklepu rowerowego wydaje się doskonałą inwestycją na przyszłość. Od czego zacząć?
Konieczne badanie rynku
Polski rynek rowerowy wart jest około 600 milionów zł i jego wartość sukcesywnie rośnie. Sytuacja ta jest spowodowana stałymi podwyżkami w transporcie komunikacji miejskiej - wzrastają ceny biletów autobusowych, tramwajowych, pociągowych. Sytuacja ta wynika z konieczności serwisowania autobusów ale przede wszystkim z powodu drożejącego paliwa. Polacy szukają alternatywy w rowerach, i nie zadowalają się już klasycznymi składakami czy góralami – poszukują oni rowerów markowych, posiadających wysokie parametry techniczne i doskonały wygląd.
Warto spojrzeć na liczby i statystyki - w roku 2011 sprzedaż rowerów osiągnęła granicę około 1,5 miliona sztuk w Polsce. Co istotne i ciekawe - rośnie również zainteresowanie używanymi egzemplarzami oraz usługami serwisowania sprzętu rowerowego. Konkurencja jest silna, warto jednak szukać niszy dla siebie i zebrać odpowiednie środki do założenia tego rodzaju biznesu.
Prowadzenie sklepu rowerowego powinno być poprzedzone wykonaniem profesjonalnego biznesplanu. Nasza oferta powinna
zawierać w pierwszej kolejności najbardziej pożądane modele na rynku. Zróżnicowanie asortymentu sprawi, że klient będzie miał większe pole manewru i może z pewnością wybrać coś specjalnie dla siebie. Warto posiadać również rowery z półki premium, przeznaczone dla osób z wieloletnim stażem rowerowym oraz dla zawodowych cyklistów, którzy szukają w rowerze nie piennego koloru, ale konkretnych parametrów technicznych. Zadają oni precyzyjne pytania, na które odpowiedz koniecznie musimy znać. Taka sytuacja sprawia, iż musimy również doskonale orientować si w oczekiwaniach naszych klientów.
Jeśli nie czujemy si na siłach udzielać profesjonalnych wskazówek, musimy zatrudnić odpowiednie osoby z doświadczeniem oraz wiedzą z branży rowerowej.
Bardzo ciekawą opcją będzie również oferta serwisowania sprzętu. Wiele sklepów decyduje się na współpracę z firmami zajmującymi się samym serwisem, co jest zdecydowanie ekonomicznym rozwiązaniem. Serwisowanie wiąże się głównie z droższymi modelami oraz rowerzystami, którzy pragną na bieżąco dbać o swój rower.
Koszty inwestycji
Pierwszym zagadnieniem jest posiadanie odpowiedniego lokalu w dobrej lokalizacji. Poza główną powierzchnią sklepową powinien on posiadać zaplecze. Jeśli planujemy również serwisowanie koniczne jest odpowiednie przystosowanie jednego pomieszczenia na warsztat. Olbrzymią częścią inwestycji będzie zakup odpowiednich egzemplarzy oraz akcesoriów do rowerów. Otwarcie punktu serwisowego to także profesjonalne oraz markowe narzędzia (przynajmniej 10 tys. zł). Jeśli nie posiadamy kwalifikacji merytorycznych do udzielania wskazówek odnośnie rowerów konieczne będzie zatrudnienie fachowca. Jego pensja będzie wahać się od 2-3 tys. złotych.