Otwarcie nowej firmy i jej rozwinięcie to ogromnie trudne zadanie. W zależności od profilu działalności trzeba bardzo racjonalnie rozporządzać środkami finansowymi i już od samego początku minimalizować ewentualne koszty, jakie trzeba ponosić. Niestety, ale większość firm nie poradzi sobie bez odpowiedniej floty pojazdów. Samochody potrzebne są w każdej, nawet najmniejszej firmie. Trudno bowiem wymyśleć profil działalności, który nie wymagałby posiadania choćby jednego samochodu. Nawet biznesy oparte na umowach agencyjnych i samozatrudnieniu nie mają prawa się powieść bez własnego środka transportu.
Zakup samochodu do firmy można sfinansować na wiele sposobów. Najlepszy jest oczywiście zakup za gotówkę, ale tą trzeba wcześniej w odpowiedniej ilości posiadać. Jeśli trochę do wymarzonego dla firmy pojazdu brakuje można spróbować resztę dopożyczyć. Najlepiej zrobić to w banku, bo tam będziemy wiedzieć ile oddajemy i za co. Nie radzimy za to finansować samochodu z pożyczki w parabankach czy firmach pożyczkowych. Brakujące środki można też pożyczyć od rodziny, o ile ta zechce nam ich pożyczyć. Trzeba jednak wiedzieć, że jako początkująca firma można mieć spore problemy z uzyskaniem w banku pożyczki na prowadzoną działalność gospodarczą. Ratunkiem w tym przypadku jest leasing.
Leasing to najlepsza z możliwych metoda sfinansowania zakupu samochodu do firmy. Dlaczego najlepsza? No bo oczywiście najtańsza. Koszty całkowite leasingu są nieporównywalnie niższe aniżeli koszty kredytu na firmę. Wystarczy powiedzieć, że leasing może zamknąć się
w kilku procentach kosztów w skali całego okresu leasingowania pojazdu. A to oznacza, że te kilka procent odsetek płaci się za cały okres pożyczonych od banku pieniędzy. Wystarczy tylko wspomnieć, że każdą fakturę za leasing rzucamy sobie w koszty prowadzenia działalności. Jeśli jesteśmy więc na książce przychodów i rozchodów to z każdej faktury wraca do nas osiemnaście procent zaoszczędzonych pieniędzy na podatku dochodowym.
Leasingi dzielimy na finansowe i operacyjne. Różnią się one od siebie sposobem rozliczania podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług. Warto napisać, że w przypadku nowych firm bardzo często do przyznania leasingu potrzebna będzie pierwsza wpłata. Może ona wynosić zazwyczaj od pięciu do czterdziestu pięciu procent. Pierwsza wpłata również jest fakturowana i w całości stanowi koszty Waszej działalności gospodarczej. W leasingu finansowym do pierwszej wpłaty wpłaca się również kwotę VAT za samochód. VAT ten odzyskuje się oczywiście od Urzędu Skarbowego, nie mniej jednak o tyle więcej gotówki trzeba mieć przygotowane na początek współpracy z leasingodawcą.
Na koniec zostawiamy najważniejsze. Właścicielem pojazdu wziętego w leasing do momentu końca umowy będzie zawsze leasingodawca. Amortyzacja pojazdu jest więc po jego stronie. Nabycie własności pojazdu ma miejsce dopiero na koniec leasingu. W każdej umowie określona jest wartość wykupu pojazdu. Najlepiej, kiedy ta wartość końcowa wykupu jest jak najniższa. Ma to dość duże znaczenie pod względem podatkowym.