• Nawigacja
  Pomysł na biznes
  Zakładanie firmy
  Klasyfikacja PKD
  Formy opodatkowania
  Dotacje z Unii Europejskiej (UE)
  Dotacja z urzędu pracy
  Biznes Plan
  Download
  Forum
  Reklama
  Kontakt
  Szukaj
  Partnerzy
  Wyszukiwarka PKD
  Aktualnie online
  Gości online: 2

  Użytkowników online: 0

  Łącznie użytkowników: 2,309
  Najnowszy użytkownik: ezyheru
  Warte uwagi


  Ostatnio czytane
  Apteka
  Inteligentny dom
  Zdobiony biznes
  Sklep mięsny
  Korepetycje
  Projektowanie i pielęgnacja ogrodów
  Hodowla ryb
  Sklep RTV i AGD
  Zarabiaj z domu tyle co w firmie
  Doradztwo podatkowe
  Sklep zoologiczny
  Wypożyczalnia skuterów wodnych
  Idą wakacje? Nie inwestuj pochopnie!
  Pub sportowy
  Myjnia parowa
  PKD
  Informację o numerze PKD dla działalności gospodacrczej znajdą Państwo na podstronie: Klasyfikacja PKD

  Franczyza – sposób na biznes?

  Franczyza to popularne zagadnienie w świecie biznesu. Jest to nic innego, niż system sprzedaży, który bazuje na współpracy między dwoma przedsiębiorstwami, a chodzi tutaj o franczyzodawcą oraz franczyzobiorcami. Zwykle dotyczy sprzedaży dób lub usług, ale również technologii, czy tym podobnych kwestii.
  Bardzo ważnym elementem współpracy na zasadzie franczyzy jest umowa, bez której współpraca nie ma żadnego znaczenia. W przypadku franczyzy mamy dwa podmioty umowy, a jest to franczyzodawca oraz franczyzobiorca. Pierwszy podmiot udziela pracy do franczyzy, a drugi uzyskuje prawa, które pozwalają mi na korzystanie z know-how franczyzodawcy, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie.
  Chociaż pojęcie franczyzy jest powszechnie znane nie wiele osób zdaje sobie sprawę, jakie są cechy takiej działalności, a trzeba wiedzieć, że pewne obowiązki nakładane przez franczyzodawcę są bardzo określone i ich nieprzestrzeganie nie wiąże się z samym zerwaniem umowy, ale czasem i wszczęciem postępowania w tej sprawia. Franczyzodawca daje prawo do operowania logo przez franczyzobiorców, korzystania z odniesionych przez siebie sukcesów, zapewnia im reklamę, dostarczanie odpowiednich produktów, ale również ta umowa wiąże się z pewnymi obowiązkami. W efekcie w zamian za świadczenia finansowe, osoba, która chce być franczyzobiorcą używa nazwy firmy, którą stworzył franczyzodawca, ale musi też tak kierować firmę, aby zgadzała się z tym, co franczyzodawca uznaje za słuszne. Niektórzy franczyzodawcy, jak chociażby popularne sieci niewielkich sklepów osiedlowych, nakładają na swoich franczyzobiorców również kary za niedopełnienie umowy. Często określają też firmy, z których franczyzobiorca, powinien zamawiać towar.
  Bardzo ważnym aspektem jest pakiet franczyzowy lub tez prawo franczyzowe danego franczyzodawcy. Chodzi tutaj o kwestie prowadzenia firmy, okres lonie kierunku jej rozwoju. Chodzi tutaj o wspominane wcześniej prawa i obowiązki, czyli na przykład określenia wyglądu sklepu lub restauracji, wpływ na ustawnie towaru. Kolejny składnik pakietu to wspominany już obowiązek zaopatrywania się u konkretnego dostawcy, jak również


  wszelkie organizowanie przez franczyzodawcę szkoleń, które maja na celu rozwinięcie działalności firmy. Jeśli franczyzodawca zmienia koncepcję musi powiadomić o tym franczyzobiorcę i zorganizować wszystkie szkolenia, które pomogą wprowadzić nowy plan biznesowy. W skład pakietu wchodzą też kwestie związane z reklamami, promocjami. Jeśli chodzi o sklepy, to franczyzobiorca nie może używać własnych materiałów promocyjnych, musi dostosować się do oczekiwań franczyzodawcy. Wszystkie sklepy, niezależnie od tego gdzie się znajdują, jeśli są otworzone przez franczyzobiorców, muszą oferować taki towar, jaki zleci franczyzodawca, ale ten musi dostarczyć odpowiednich produktów reklamowych. Franczyzodawca ma prawo kontroli swojego sklepu, a franczyzobiorca musi zachować tajemnice określone w klauzulach do umowy.
  Bardzo ważnym aspektem jest oczywiści kwestia finansów, bo przecież franczyzodawca musi w pewien sposób zarabiać na swojej ofercie, udostępnianiu nie tylko logo, dobrze ukształtowanej marki i pozycji na runku. Franczyzobiorcy są zobowiązani do ponoszenia opłat na rzecz franczyzodawcy. Oczywiście rozpoczęcie działalności na zasadzie franczyzy zaczyna się od opłacenia podstawowej opłaty, której wysokość zależy od tego, jakie znaczenie ma dany biznes. Dla przykładu w przypadku dużych sieci restauracji McDonald jest to 1 mln złotych, ale w przypadku małych sieci sklepów spożywczych jest to zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy. Restauracje, czy kluby o światowej renomie tez pobierają dość wysokie opłaty. Potem, w czasie współpracy, franczyzobiorca też uiszcza opłaty na rzecz franczyzodawcy.
  Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy franczyza to opłacalne rozwiązanie, przy dużych przedsięwzięciach, firmach, które są znane, franczyza może przynieść ogromne zyski, ale inwestycja w takie przedsięwzięcie też nie jest mała, przy wielkich sklepach i restauracjach, inwestycja może wynosić kilkaset tysięcy, a nawet milion. Istnieją jednak tańsze rozwiązania, jednak trzeba zauważyć, że franczyza bywa w istocie bardzo ograniczająca. Pozornie prowadzimy własny biznes, o którym nie zawsze możemy decydować, przyjęte przez franczyzodawcę reguły bywają bardzo ograniczające.
  Inne pomysły na biznes
  Biznes plan Bramy ręcznie robione
  Biznes plan Organizacja wesel
  Biznes plan Jak zadbać o kluczowych klientów przed świętami?
  Biznes plan Ekologiczna żywność
  Biznes plan Myjnia bezdotykowa
  Komentarze
  Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
  Dodaj komentarz
  Nick:

  Kod potwierdzający:

  Oceny
  Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

  Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

  Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  Ostatnio poruszane tematy
    Temat Obejrzeń Odpowiedzi Ostatni post
  Poszukiwania pracy
  O wszystkim
  8 0 Bogusia12
  Szukam dobrego biura rachunkowego..
  O wszystkim
  2012 7 Bogusia12
  Firma budowlana
  Twój pomysł na biznes
  6 0 Andrzej1456
  wakacje
  O wszystkim
  1133 8 lbreng
  Ceny w internecie, a w sklepie
  O wszystkim
  1369 12 Mariusz
  Logowanie
  Nazwa użytkownika

  Hasło  Nie masz jeszcze konta?
  Zarejestruj się

  Nie możesz się zalogować?
  Poproś o nowe hasło
  Ostatnio na forum
  Najnowsze tematy
  PrelaunchX - 100$ na...
  Pomysł na własny, ni...
  Sprzedaż telefoniczn...
  forum dyskusyjne - c...
  SOCIAL MEDIA
  Najciekawsze tematy
  Najlepsza forma r... [53]
  Reklama w Internecie [26]
  Biuro rachunkowe,... [25]
  Kawały [21]
  Witam [20]
  Polecane strony

  Popularne
  Uprawa roślin energetycznych
  Ścinka drzew
  Stacja kontroli pojazdów
  Gabinet stomatologiczny
  Meble na zamówienie
  Ostatnio dodane
  Dobry prowadzacy szkolenie to podstawa sukcesu
  Zarabiaj z domu tyle co w firmie
  Zakładasz lokatę? Wybierz odpowiednie oprocentowanie dla siebie
  Jak wykorzystywać systemy informatyczne w branży farmaceutycznej?
  Czym jest startup?
  Najczęściej czytane
  Domowa hodowla kur niosek48381
  Pieczarkarnia34401
  Myjnia parowa28581
  Firma porządkowa (sprzątająca)26184
  Kiosk ruchu25610
  Najczęściej komentowane
  Domowa hodowla kur niosek7
  Myjnia parowa6
  Hodowla ślimaka4
  Gabinet masażu4
  Piwa regionalne3